DOLAR 19,1793 0.27%
EURO 20,9686 0.82%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 540273-0,69%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

Bingöl’de 4,2 büyüklüğünde deprem

Bingöl’de 4,2 büyüklüğünde deprem

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Beraat, hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan tövbe etmek için eşsiz bir fırsattır.

ABONE OL
6 Mart 2023 11:58
Bingöl’de 4,2 büyüklüğünde deprem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Beraat, hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan tövbe etmek için eşsiz bir fırsattır.

Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen, Beraat Kandili bugün idrak edilecek.

Beraat’ın kelime anlamı; bir şeyden silkinmek, aklanmak, günahlardan temizlenmek ve arınmaktır.

Istılahi manası ise Şaban ayının 15’inci gecesine tekabül eden çok hayırlı ve bereketli bir gecenin ismidir. Bir sene içerisinde olacak tüm işler, bu gece karara bağlanır. Tüm ameller, rızıklar, ömürler, ecel ve ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey daha önce Levh-i Mahfuz’da yazılı olduğu şekliyle yeniden bu gece düzeltilip tefrik edilir ve takdire bağlanır.

Bu hususla ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

“(Hükümleri) apaçık olan Kitab’a andolsun ki gerçekten biz, onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz (insanları Kur’an’la) uyarıcıyız. (Rızık ve ecel gibi takdir edilen) her hikmetli iş, tarafımızdan (verilen) bir emirle o gecede ayırt edilir (yazılıp belirlenir). Doğrusu biz, Rabbinden bir rahmet olarak (öteden beri peygamberler) göndermekteyiz. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, bilendir.” (Duhan: 2–7)

Müfessirlerin çoğuna göre Kur’an-ı Kerim, bir defada Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına Kadir Gecesi’nde indirilmiş, oradan da peyderpey, ayet ayet Beraat Gecesi’nde Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) indirilmeye başlanmıştır.

Beraat Gecesi’nin fazileti hakkında hadis-i şerifler

Dolayısıyla bu gece, Kadir Gecesi’nden sonra en hayırlı gecedir. Bu gecenin fazileti hakkında birçok hadis-i şerif vardır. İşte onlardan bazıları:

Bir gün bazı sahabeler, Peygamber’imizden (Sallallahu Aleyhi Vesellem), niçin Şaban ayında çokça oruç tuttuğunu sordular. Bunun üzerine O (Sallallahu Aleyhi Vesellem), şöyle buyurdu: “Şaban Ayı öyle faziletli bir aydır ki insanlar bundan gafildirler. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istedim.” (Nesei)

“Beraat Gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.” (Nesei, Beyhaki, Münziri)

“Şaban’ın 15’inci gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece gelince Allah-u Teâlâ şöyle buyurur; ‘Af isteyen yok mu, onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim. Dertli olan yok mu, ona sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.’ Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” (İbni Mace)

Bingöl’ün Solhan ilçesinde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Solhan’da saat 07.57’de 4,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildiğini açıkladı.

Depremin derinliğinin 13.29 kilometre olarak ölçüldüğü ifade edildi.

İLKHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.