Gelecek Varlık'tan, ilk 9 ayda 504,5 milyon TL kâr

Gelecek Varlık Yönetimi, 2023’ün üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Gelecek Varlık toplam tahsilatını, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 132,1 artırarak 1 milyar 833 milyon TL seviyesine taşıdı. Üçüncü çeyrekte finansal istikrarını sağlamlaştırarak yoluna devam eden şirket, bankacılık sektörünün 1 milyar 174 milyon TL’lik tahsili gecikmiş alacağını devraldı. Şirketin bu süreçteki net kârı ise 504,5 milyon TL oldu. Toplam yatırım tutarını 2,9 milyar TL’ye ulaştıran Gelecek Varlık’ın Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, “Bu güçlü performansımızla yıl sonu hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. 2023’ün son çeyreğinde de yatırımlarımızla şirketimizin istikrarlı büyüme ivmesini sürdürmeye odaklanacağız” dedi.

Varlık yönetimi sektörünün lider şirketi Gelecek Varlık Yönetimi, 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Üçüncü çeyrekte, bankacılık sektörünün 1 milyar 174 milyon TL tutarındaki tahsili gecikmiş alacağını devralan Gelecek Varlık’ın satın aldığı toplam anapara alacağı 22 milyar TL’ye, toplam yatırım tutarı ise 2,9 milyar TL’ye yükseldi. 

Şirket, toplam tahsilatını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 132,1 artışla 1 milyar 833 milyon TL’ye, özkaynaklarını ise 1 milyar 297 milyon TL’nin üzerine taşıdı. FAVÖK’ü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 135,9 artışla 1 milyar 186,2 milyon TL’ye çıkan Gelecek Varlık, bu dönemdeki net kârını ise yüzde 64 oranında artırarak 504,5 milyon TL’ye ulaştırdı.

 

“Yatırımcılarımızdan aldığımız destekle büyümeyi sürdüreceğiz”

Gelecek Varlık Yönetimi Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Üçüncü çeyrekte, yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi güçlü performansımızı sürdürdük. Önümüzdeki dönemde bankaların tahsili gecikmiş alacak satışlarının yükselme trendinde olacağını öngörüyor, Gelecek Varlık olarak büyüme stratejilerimizi bu trendleri titiz bir şekilde analiz ederek oluşturuyoruz. Bu çeyrekte de elde ettiğimiz güçlü performansımızla yıl sonu hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. 2023’ün son çeyreğinde de yatırımcılarımızdan aldığımız destekle şirketimizin istikrarlı büyüme ivmesini sürdürmeye odaklanacağız.”

 

Gelecek Varlık hakkında: 

Gelecek Varlık başta bankalar olmak üzere finans sektörünün gecikmiş alacaklarını satın alarak kurumların hem bilançosunun temizlenmesine, hem de borçların yeniden yapılandırılmasına olanak sağlama amacıyla 2005 yılında Fiba Grubu iştiraki olarak kurulmuştur. PwC Türkiye tarafından hazırlanan sektör raporuna göre, Gelecek Varlık toplam yatırım tutarı, satın alınan anapara ve tahsilat büyüklüğü ile varlık yönetimi sektöründe lider konumdadır. Gelecek Varlık, bugüne kadar yaklaşık 650 bin gerçek/tüzel kişinin borçlarını sonlandırmış, gerçek ve tüzel kişilerden 1,7 milyonun üzerinde kişinin borcuna çözüm üretme hedefiyle 2,9 milyar TL yatırım yapmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu