İşgal, Gazze’de 35 bin konutu tamamen yıktı

İşgalci siyonist rejimin 7 Ekim'den bu yana Gazze'de devam ettiği saldırılarda 200 bin konut hasar görürken 35 bin konut tamamen yıkıldı.

İşgalci siyonist rejimin 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam ettiği saldırılarda 200 bin konut hasar görürken 35 bin konut tamamen yıkıldı.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, bu akşam düzenlediği basın toplantısında yakıt sıkıntısı nedeniyle tüm hastanelerin faaliyet dışı kalmakla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sağlık ekiplerinin enkaz altındakiler de dahil olmak üzere 10.000’den fazla şehit ve kayıp kişiyi belgelediğini ifade eden Maruf, siyonist soykırımda 3 bin 648’i çocuk ve 2 bin 290’ı kadın olmak üzere 8.796 şehidin Gazze Şeridi’ndeki hastanelere ulaştığını kaydetti.

İşgalin, çeşitli eğitim düzeylerinden 2 bin 510 öğrenciyi şehit ettiğini, 45’i hizmet dışı olan 212 okulu hedef alarak tahrip ettiğini belirten Maruf, ayrıca Gazze’ye yönelik saldırıda 162 caminin hasar gördüğünü, bunlardan 52’sinin tamamen, 110’unun ise kısmen yıkıldığını; Gazze Şeridi’nde Hıristiyan halka ait 3 kilisenin de hedef alındığını bildirdi.

Siyonist saldırganlığın, bir buçuk milyon vatandaşın evlerinden yerinden edilmesine yol açtığını söyleyen Maruf, bunların Gazze’deki 240’tan fazla barınma merkezine dağıtıldığını aktardı.

Maruf, işgal bombardımanında şu ana kadar 200 binden fazla konutun hasar gördüğünü, 35 bin konutun tamamen yıkıldığını, ayrıca 82 hükümet binası ve aralarında Ortodoks Kültür Merkezi’nin de bulunduğu onlarca kamu tesisinin yıkıldığına dikkat çekti.

Binlerce yaralı ve hastanın yanı sıra yerinden edilmiş insanları barındıran Şifa Hastanesi ve Endonezya Hastanesi’nin yakıt yetersizliği nedeniyle durmak zorunda kalmasına saatler kaldığını vurgulayan Maruf, Gazze’ye yönelik saldırının önlenmesi ile yaşamsal ihtiyaçların karşılanması ve hizmet sistemleri için gerekli malzemelerin sağlanması için Refah Kapısının tamamen açılması çağrısında bulundu. (İLKHA)

Bu Haberi Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu