Napolyon filminin müziklerinde efsanevi imparatorun kendi piyanosu kullanıldı

 

Napolyon filminin müziklerinde efsanevi imparatorun kendi piyanosu kullanıldı

 

 

Tüm zamanların en büyük askeri liderlerinden Napolyon Bonaparte’ın inişli çıkışlı hayatını ayrıntılarıyla anlatan Napolyon filminin beyazperdede seyirci ile buluşmasına sayılı günler kaldı. İzleyicisine destansı bir aksiyon vadeden filmin müzikleri en az aksiyon sahneleri kadar çok konuşulacak. Filmin müzikleri için efsanevi imparatorun piyanosunu Londra’daki bir müzeden ödünç alarak kullandıklarını aktaran İngiliz besteci Martin Phipps “O dönemi yansıtabilmek için, döneme ait tınılarla, geleneksel biçimde bestelenmemiş parçalar yazdık” diye konuştu.

 

Seyirciyi nefes kesen bir yolculuğa çıkaracak olan “Napoleon (Napolyon)”, 24 Kasım tarihinde sinemalarda.

 

25.10.2023, İstanbul

19. yüzyılda yaşayan ve günümüzde bile hâlâ yaptıklarıyla çok konuşulan, sayısız tarihi incelemeye konu olmuş ikonik Fransız İmparator Napolyon Bonapart’ın büyüleyici hayatını anlatan Napolyon filmi çok yakında beyazperdede seyirciyle buluşacak.

BAFTA ve Golden Globe ödüllü Ridley Scott’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, Oscar ödüllü ünlü oyuncu Joaquin Phoneix Napolyon’u, başarılı oyuncu Vanessa Kirby ise Napolyon’un fırtınalı bir ilişki yaşadığı Joséphine de Beauharnais’i canlandırıyor.

Destansı sahneleriyle olağanüstü bir aksiyon vadeden filmin müzikleri hem Napolyon’u hem de hayatının aşkı Joséphine’i ayrı ayrı betimleyecek şekilde hazırlanmış. O dönemi yansıtabilmek için, döneme ait tınılarla, geleneksel biçimde bestelenmemiş parçalar yazdığını ifade eden İngiliz besteci Martin Phipps, Scott ile ilk kez Napolyon filmi için işbirliği yapıyor.

Korsikalı Napolyon için Korsikalı şarkıcılar

Filmin ana temalarının Napolyon ve Josephine’e özel temalar olduğunu söyleyen Phipps, “Müziğe dahil edilmesi önemli olan unsulardan birinin Napolyon’un bir yabancı olduğu duygusuydu.  Her an kavgaya hazır, kanıtlaması gereken bir şeyi olan Korsikalı bir serseri…  Bu yabancı olma hissini müziğe katmak istedik” diyor ve ekliyor: “Bunun için Korsikalı şarkıcılar ekledik; Korsika dışında pek bilinmeyen Korsika şarkıları söylemekten başka bir şey yapmayan profesyoneller. Ayrıca bir miktar daha sert enstrümanlarla çalınan temalar da kullandık, çok klasik ya da enstrümantal müzik değil de biraz daha sert bir müzik. Bu sert enstrümanlardan biri Londra’daki bir müzeden ödünç alınan Napolyon’a ait bir piyanoydu; ona akordeon, erken dönem telli çalgılar ve hatta laterna gibi halk enstrümanları eşlik etti. Napolyon’un müzikleri piyanoda çok basit bir şekilde başlıyor, sonra solo trompete devrediliyor; filmin sonunda enstrümantal ve vokal bir versiyona dönüşüyor.” 

Napolyon’un tek gerçek aşkı Josephine için çok daha ağlamaklı müzikler çalıştıklarını aktaran Phipps, “Vals gibi 3/4 tempolu” diyor ve şöyle devam ediyor: “Josephine’in temasında, içinde akordeon ve hafifçe mırıldanan büyük bir vokal korosu var. Oldukça zorlu badireler atlattığında çaldığı için bu müzik üç ya da dört kez duyuluyor.”

Ülkemizdeki dağıtımını TME Films’in üstlendiği ve şimdiye kadar çekilmiş en dinamik savaş sekansları ile seyirciyi nefes kesen bir yolculuğa çıkaracak olan Napolyon, 24 Kasım’da sinemalarda olacak.

 

Filmin Fragmanı: https://youtu.be/8H2qXJz3mdM

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu Haberi Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu